Zajímavé...

Léta letí k andělům - Peter Kopa

Autorská a režisérská dvojice – Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt a televize NOE představují cyklus dokumentárních portrétů duchovních osobností: Léta letí k andělům - Peter Kopa – právník, spisovatel a člen Opus Dei.

Zvuk.mix: Vojtěch Komárek
Kamera: Otakáro Maria Schmidt, Jana Kristina Studničková
Střih, zvuk, hudební režie, barevné korekce: Jana Kristina Studničková
Komentář, produkce: Otakáro Maria Schmidt
Scénář a režie: Jana Kristina Studničková, Otakáro Maria Schmidt

www.tvnoe.cz

Středa 11.6. (21:05)
Čtvrtek 12.6. (06:55)
Pátek 13.6. (13:15)
Sobota 14.6. (07:25)
Pondělí 16.6. (10:30)

Peter Kopa se narodil v Praze v roce 1944 jako druhé dítě manželů Wilhelma a Boženy Kopové, rozené Kláskové, z Nového Bydžova. Otec se narodil jako syn generála Kopy v Grazu v Rakousku, v roce 1900, ve starých dobrých časech císaře Franze Josefa. Po 2. světové válce byl jako Němec zatčen a lynčován davem. Nemohl dále odolávat perzekuci (na základě Benešových dekretů) a nechal se zatknout státní bezpečností, která ho uvěznila v roce 1946 v Terezíně. Po 11 měsících byl propuštěn na svobodu, protože se nenašly žádné důvody k dalšímu věznění a o rok později byla zkonfiskována rodiná vilka a v říjnu 1947 byla celá rodina odsunuta. A tak se dostali do Jižní Ameriky do Asunción, hlavního města Paraguaye (celým názvem Santa Maria de la Asunción – Svatá Maria Nanebevzatá), kde Vilém Kopa založil malou fabriku na výrobu pletacích strojů, kterou dostal od příbuzných z Čech, zde rovněž usazených.

Peter Kopa se ke konci roku 1969 vrátil do Evropy, kde studoval v centrálním sídle Opus Dei v Římě do roku 1971. Tady se mohl často setkávat se zakladatelem Opus Dei - José María Escrivá de Balaguer, později svatořečeným Janem Pavlem II. Pak dokončil studia v Pamploně ve Španělsku a v roce 1973 se přesunul do Curychu, kde začal pracovat ve finančním poradenství. V roce 1991 se přestěhoval zpátky do Prahy, za účelem zakládat Opus Dei v Čechách a na Slovensku. Opus Dei, česky Boží dílo, plným názvem Prelatura Svatého kříže a Opus Dei je osobní prelaturou katolické církve. Rozšiřuje vědomí univerzálního povolání ke svatosti - zásadní myšlenku, že každý člověk je povolán Bohem, aby se stal svatým - zvláště skrze svou každodenní práci a běžné povinnosti.

V současné době doktor Kopa spravuje řadu českých firem se zahraničními klienty a zároveň je finančním poradcem. Peter Kopa se věnoval, kromě své duchovní profesionální práci, vždy hodně mládeži a to už v Paraguayi a pak také ve Švýcarsku. Svůj talent projevil také jako spisovatel. Kouzlo tropického světa, které prožil v mládí v Paraguayi, se odráží v jeho románu MITAI, který napsal ve španělštině a až roku 2006 byl náhodně objeven pro velké nakladateství v San José - Costa Rica a byl ihned vydán a posléze vyznamenán na kongresu mezinárodním nakladatelstvím Editorial Promesa. V románu se prolíná reálný svět s fantaskním. Další román představuje docela odlišný žánr, vychází z vlastní zkušenosti v oblasti finančního světa. Scény v románu NEW YORK NEW YORK jsou Wall Street, miliardové burzové nákupy a prodeje ropy za učelem rozbít ropný kartel OPEC. Hrdina románu je sicilský mafián, který se na vrcholu své kariéry obrátí a stává se dobrým katolíkem, který se spřátelí s židovským šéfem CIA. Je to thriller který byl vydán v Madridu.

peterkopa.com/booktrailer

youtube.com


Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 10. 06. 2014 | 4209 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1344 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (958 hl.)
 
Je to bláznovství (958 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (996 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1361 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (995 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (876 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7488
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace